Понеділок, 18.12.2017, 01:16
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2015 » Жовтень » 1 » БОКОВА ЧИ БОКОВЕ?
20:20
БОКОВА ЧИ БОКОВЕ?

З народних переказів відомо, що поселення на річці Боковій отримало назву від самої річки – Бокова. Наприклад, у книзі «Я родом з Варварівки» М. Шеремета є переказ «Річку назвали Боковою», де серед іншого згадується, що «притоку Інгульця прозвали Боковою, а від неї і село перед тим плесом». А в книзі Сердюка М.П. згадується про переказ, який дійшов до нас від далеких пращурів, де згадується, що «назва села Бокова по назві річки».
  Першою назвою поселення, тоді ще слободи, в архівних документах, які зберігаються в Державному Архіві Одеської області, є Бокова. Саме ця назва – Бокова, зустрічається в метричних книгах сіл  Спасове, Верблюжки, Миколаївки та Гурівки, де з 1780 року були приходи для жителів Бокової. Назва річки Бокова, згодом сл. Бокова також зустрічається на іноземних і російських картах 18 ст.
  Але пізніше, в кінці 18 - на початку 19 ст. державне поселення, з 1803 року село в офіційних документах, а також на картах, іменують по-різному – Боковоє, Боково, Боковая. Назви Боковоє і Боково не вірні і є наслідком недбалості писарів або політики русифікації назв, прізвищ і т.д., яку проводив московський царат в українських землях з 18 ст. Наприклад, в храмозданій грамоті архієпископа Єкатеринославського Херсонського і Таврійського значиться, що на виконання указу виданого в травні-місяці 1802 року Святого Синоду, 17 грудня 1803 року єпархія благословила будівництво нової кам’яної церкви в «казенномь селеніи Боковомь». 
Якщо село Кірове перейменують на село Бокове (від російського Боковоє), то це буде означати фактично «село збоку», що не буде мати спільного з назвою річки і відповідно першою історичною назвою поселення.
  При умові перейменування села Кірове в село Бокова збережеться правильна історична назва села, яке, як відомо, було засноване в 1780 році вільним козаком Герасимом Карабилом. Старожили села до сих пір використовують назву Бокова.
Повернемо селу історичну правильну назву!

Владислав Сердюк, краєзнавець

Категорія: Новини району | Переглядів: 266 | Додав: Admin