Субота, 16.12.2017, 07:22
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2011 » Листопад » 10 » Булахові переповідки: річку назвали Боковою
21:28
Булахові переповідки: річку назвали Боковою
Андрієвого Івана Булаха знали всі на Забалканівці, як неперевершеного знавця казок дитячих і не тільки. Одного разу, коли пасли череду, почув від нього на тирлі кілька переповідок. Одну з них пропонуємо Вашій увазі.

Було це за часів батька Хмеля, а може, й раніше. Потерпали тоді козацькі зимівники від набігів клятих татар. Як не один, то другий зимівник бусурмани спопелять, чоловікам голови постинають, а жінок і підлітків у неволю продадуть. Надокучили запорожцям вилазки чужинців.
Дозори січовиків почали чатувати вздовж дикого степу і по берегах річок. Не раз діставались повноводного плеса. Риби в ньому було тоді, хоч ковшем черпай. Скільки око сягало зеленів степ. Поміж розлогих берегів, мов срібний ланцюжок, звивалась річечка. По вибалках і ярах – мальовничі діброви. Вони ніби нарочито відступили від річища, аби дати місце для зимівника.
- Тут і поселимо свої сім’ї, - вирішив сотник.
З лози виплели стіни мазанок, пообвальковували глиною, накрили очеретом. За вигоном почали сіяти жито-пшеницю і всяку пашницю. Розводили коней для коша.
Оскільки в Дикому степу не було ще ні шляхів, ні путівців, добирались січовики до свого зимівника від Інгульця по Боковій, яка не мала тоді ще назви. Якось кошовий запитав сотника, як добратись до нього в зимівник, а той почухав потилицю і сказав:
- Пливи у верхів’я Інгульця. Побачиш зліва найширшу річку – в неї і завертай.
Відтоді притоку Інгульця прозвали Боковою, а від неї і село перед тим плесом. Боківці, а з ними і варварівці та гурівці гордяться своєю річкою, складають про неї перекази.

За матеріалами книги Михайла Шеремета «Осінні мотиви». – Дніпропетровськ, «Січ». – 2006. – с. 288-289.
хороший чайбесплатно играмонтаж дымохода
Категорія: Історичні нариси | Переглядів: 728 | Додав: Admin | Теги: Бокова, Булахові, Кірово, Гурівка, назвали, Варварівка, Річка, переповідки