Субота, 16.12.2017, 07:25
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2011 » Вересень » 3 » Легенда про Терешкову балку
14:54
Легенда про Терешкову балку
«Легенда про Терешкову балку» - маловідома легенда». Записана в селі Варварівка, в якому зупинялися Карл XII із Мазепою підкувати коней, коли втікали з-під Полтави.

Від дідуся Олексія, нащадка січового коваля діда Юлика, і від мало не сторічного діда Тимоша, коли з ним пас гусей, почув дивовижні пере повідки про козацьку Варварину слободу, про ковтунівський гай з товстелезними дубами, про глибокий яр за селом, яким страхали нас, дітлахів, і про Терешкову балку. Уквітчана непролазними терниками кущами верболозу, Терешкова балка трьома звивистими відрогами від крайніх харківських хат сягала мало не до чумацького шляху. У запізнілих подорожніх чуприни дибились від завивань у хащах зголоднілих вовків. Мороз поза шкірою йшов, коли скиглили сичі, перегукувались худотути і тявкали рудохвості.
Неугавний хор вовків, лисиць, сичів і худотутів доповнювала зграя Терешкових собак, що не переводилась біля куренів, кошар і давно забутого незвичайного колодязя. Глибоке провалля слобожанам на згадку залишили якісь чумаки. По дорозі в Крим по сіль ночували ті в Терешковій балці. Коли напували круторогих, на озерцях води помітили великі барвисті плями. Не нафта, бува? – не зводили очей з плям.
Вранці не подалися за сіллю і заходились копати шурф. Невдовзі добрались до плямистої води, яка жевріла і сичала на смолоскипах. Ще трохи проб’ємось і черпатимемо нафту, - раділи удачі. Але вночі велика брила рудої глини позбиткувала над затією невдах-чумаків. Попереживали за нехитрою вечерею і подалися в далеку дорогу.
Неподалік провалля від колишнього чумацького шурфу збереглася мурована криниця з химерним журавлем, яка пам’ятає вусатого Терешка з його отарою овець. Старожили Варвариної слободи переповідали, що вівчар переселився у цей благодатний край із вдовою сотника з-під Запоріжжя. Сім’я жила на березі глибоководного плеса напроти оселі сотничихи. Старших синів новий сотник забрав до себе, менші теж муштруються, а Терешко з отарою літував і зимував у балці за слободою. В усіх трьох відрогах мав великі кошари, своє поле, свій баштан, сад і невелику гуральню. Яких тільки напоїв не водилося в нього. Подорожці з торгового тракту і чумацького шляху смакували в Терешка слив’янку, тернівку, вишнівку і нечувані настоянки з усіляким зіллям. По незвичайних напоях вівчареві поступався навіть знаний в окрузі шинок Манько.
Давно не стало Терешка. По всіх усюдах розлетілись численні його нащадки, а балка неподалік колишнього чумацького шляху, першовідкривачем якої був вівчар із Запоріжжя, продовжує називатись Терешковою.

За матеріалами книги Михайла Шеремета «Осінні мотиви». – Дніпропетровськ, «Січ». – 2006. – с. 202-203.как определить сечение кабеляпрофессиональная краска волосы
Категорія: Історичні нариси | Переглядів: 732 | Додав: Admin | Теги: історія, Книга, нарис, став, балка, Шеремет, Терешкова, Варварівка